آینده صنعت پرینت سه بعدی فلزی - بازار دهه آینده ساخت افزودنی فلزات

پرینت سه بعدی(ساخت افزودنی) فلزی در دهه‌ی آینده بازاری 228 میلیارد دلاری ایجاد می‌کند

بازار پرینت سه بعدی فلزی (ساخت افزودنی فلزات) در دهه‌ی آینده سهم بزرگی از بازار را تصاحب خواهد کرد و ارزشی به میزان 228 میلیارد دلار را برای فعالان این صنعت ایجاد می‌کند.

یکی از معتبرترین مراجع ارائه‌کننده‌ی تحلیل‌ها و خدمات مشاوره برای بازار ساخت افزودنی (پرینت سه بعدی)، یعنی SmarTech Analysis گزارشی جدید در خصوص ساخت افزودنی فلزی منتشر کرده است. این گزارش متمرکز بر روی فرصت‌های تولیدی در صنعت ساخت افزودنی است. این نهاد انتظار دارد که ساخت افزودنی ارزشی به میزان 228 میلیارد دلار در دهه‌ی آینده ایجاد کند. این رقم، به حدی بزرگ است که پتانسیل عظیم این صنعت را یادآور می‌شود.

در طول هفت سال اخیر SmarTech Analysis در حال جمع آوری داده و تجارب برای ارائه‌ی گزارشی بوده که بتواند بینشی حیاتی را برای صنایع و کاربردهایی که در حال حاضر ساخت افزودنی فلزی را محوریت قرار داده‌اند، ارائه دهد. اگر شما نگاهی بر هایپ سایکل گارتنر منتشر شده در اوایل سال جاری بیاندازید، نشان داده شده که پرینت سه بعدی فلزی برآیند افزایشی نمودار را تجریه می‌کند. این چرخه پیش‌بینی کرده که تا سال 2020 فلزات و آلیاژهای پرینت سه بعدی تبدیل به عنصری حیاتی در زنجیره‌ی تامین برای قطعات یدکی در بازارهای تجاری، نظامی و حتی مصرفی می‌شود. این تحلیل توسط نهاد SmarTech Analysis تهیه شده است.

فرصت‌های بازار برای پرینت سه بعدی فلزی (ساخت افزودنی فلزات)

این شرکت مشاوره‌ای توضیح می‌دهد که فراتر رفتن از عناصر اصلی بازار، گامی اساسی است، مانند تکنولوژی‌های پرینت و سیستم‌های پرینت حاصل شده از آنها. آنها تشریح کردند:

همانطور که تکنولوژی‌های ساخت افزودنی(پرینت سه بعدی) وارد فاز شاخص‌تری از تولیدمحوری می‌شوند؛ به شکلی که قطعات ساخته شده به قصد ورود به سرویس در محصولات یا سیستم‌های قابل بازاریابی ترتیب داده شده‌اند، تحلیل جدید فرصت‌ها مبتنی بر احراز صلاحیت تولید قطعات مبنی بر سناریوهای مصرفی مورد نظر، تبدیل به یک اساس در ارزیابی بعدی فرصت‌ها برای رشد و پیشرفت شده است.

قطعه فلزی طراحی شده برای ساخت افزودنی
قطعه فلزی طراحی شده برای ساخت افزودنی

جهش از نمونه سازی(پروتوتایپینگ) به تولید

این گزارش پیش‌بینی می‌کند  با فاکتور گرفتن از ساخت افزودنی فلزی در کاربردهای دندان‌پزشکی، باقی صنعت ساخت افزودنی فلزی از تکنولوژی نمونه‌سازی-محور به صنعتی مبنی بر تولید قطعات تا پایان سال 2022 جهش پیدا می‌کند. این بدین معنی نیست که کاربردهای نمونه سازی از میان می‌روند، با این حال کاربردهای تولیدی در نهایت سهم شصت درصدی از ارزش بازار را از کل سازه‌های ساخته شده‌ی سالانه تا آخر بازه‌ی زمانی پیش‌بینی شده به خود اختصاص می‌دهند.

تغییر در ساختار تولید

انتظار می‌رود چندین ترند(trend) ساختار تولید تکنولوژی‌های ساخت افزودنی فلزی را در دهه‌های آینده تحت تاثیر قرار دهند. اینها شامل تلاش‌های برجسته در طراحی برای ساخت افزودنی (Design for Additive Manufacturing) می‌شود – به طوری که طراحان به شکلی تصاعدی در حال طراحی قطعاتی هستند که تنها به لطف وجود ساحت افزودنی قابل تولید هستند. در بحث بهره‌وری و هزینه‌های تولید تکنولوژی‌های مستقل، انتظار می‌رود که این موارد به تولید اجازه‌ی افزایش مقیاس را خواهد داد. این نتیجه نیز به لطف هندلینگ بهتر متریال و فرایندهای پس-پردازش(post-processing) است. پیش‌بینی شده که هزینه‌های تولید مربوط به ساخت افزودنی فلزی تا چهل درصد بصورت میانگین به ازای هر قطعه تا پایان بازه‌ی زمانی پیش‌بینی شده کاهش یابد.

سایت ساخت افزودنی فلزی تولید-محور شرکت EOS
سایت ساخت افزودنی فلزی تولید-محور شرکت EOS

در نهایت، علی‌رغم چالش‌هایی که این شرکت با آن مواجه است، SmarTech پیش‌بینی می‌کند که ساخت افزودنی فلزی به پیوستن به موردهای تجازی تولید-محور بصورت پله به پله ادامه می‌دهد، در نتیجه چند صد میلیارد دلار به خاطر همین تاثیر به بازار جهانی تولید در دهه‌ی آینده وارد می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در خصوص ارزش آفرینی ساخت افزودنی در بازار آینده، می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

درباره‌ی ا. مختاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *