پرینتر سه بعدی پزشکی fluicell Biopixlar

معرفی پرینتر سه بعدی زیستی Biopixlar: یک بیوپرینتر با دقت بالا

پرینتر سه بعدی زیستی (زیست چاپگر سه بعدی) Biopixlar یک بیوپرینتر از شرکت Fluicell است که دقت و کیفیت بالا را در ساخت ارگان‌های زیستی ارائه می‌کند.

شرکت Fluicell که یک نهاد مستقل متمرکز بر تکنولوژی پزشکی از دانشگاه فنی Chalmers سوئد است، یک پرینتر سه بعدی زیستی (بیوپرینتر) با دقت بالا به نام Biopixlar را معرفی کرده است. این سیستم یک پلتفرم اکتشافی all-in-one با طراحی مخصوص جهت ساخت مدل‌های بافتی شاخص برای توسعه‌ی دارویی در کنار تحقیقات مرتبط با بیماری‌ها و پزشکی بازتولیدی است.

بیوتکنولوژی Fluicell

فلویسل که در سال 2012 تاسیس شد، قبل از عرضه‌ی پرینتر سه بعدی Biopixlar، پلتفرم‌هایی برای بررسی رفتار سلولی توسعه می‌داد. این کمپانی BioPen را نیز عرضه کرد که طبق گزارش‌ها اولین ابزار single-cell lab-on-a-tip برای هدف‌گذاری سلول‌های مستقل  in vitro بود. یک پلتفرم نمایشی کانال یونی به نام سیستم Dynaflow Resolve نیز توسط فلویسل تولید شد.

آخرین پلتقرم آنها یعنی Biopixlar قابلیت پرینت چندین نوع سلول مختلف را در یک عملیات با دقت و کیفیت عالی ارائه می‌دهد. این سیستم 80 در 70 در 67 سانتی متری شامل یک بازوی میکرومانیپولاتور و استیج موتوری برای جایگیری دقیق کلگی پرینتر و نمونه را داراست.

قابلیت منحصربفرد پرینتر سه بعدی زیستی Biopixlar رابط کاربری گیم‌پد(دسته بازی) آن است. بدین ترتیب کنترل دستی برای جایگیری کلگی پرینتر و رسوب سلول‌ها فراهم می‌شود. در ادامه، یک ساز و کار تصویری چند رنگی فلوئورسنس امکان مانیتورینگ واقع گرایانه‌ی فرآیند پرینت و آنالیز پس از پرینت(post-print) را می‌دهد.

مشخصات فنی پرینتر سه بعدی زیستی Biopixlar

تولید بافت‌ها و مدل‌های بیماری می‌تواند مکمل یا کاهش‌دهنده‌ی تست‌های حیوانی در فازهای میانی توسعه‌ی دارو شود و منجر به کم کردن هزینه‌های توسعه و مسائل اخلاقی کم شمارتر شود. همچنین چنین مدل‌هایی توسعه‌ی پرشکی شخصی‌سازی شده با استفاده از سلول‌های مخصوص به بیمار(patient-specific) را شتاب می‌بخشد. طبق اظهارات فلویسل، Biopixlar رزولوشن بهینه برای مدل‌های تحقیقی پرشکی را ارائه می‌کند.

مشخصات فنی بیوپرینتر Biopixlar به شرح زیر است:

تکنولوژی پرینت تکنولوژی جریانی محدود هیدرودینامیک میکروفلویدی
ابعاد پرینت پرینت به صورت دو بعدی و سه بعدی
حالت پرینت پرینت مستقیم سوسپانسیون سلول بدون نیاز به ماتریکس ژل
سطح پرینت دیش سلولی با مدیوم کالچر یا بافر
نوع ریخته‌گری (رسوب) از یک تک سلول مستقل تا هزاران سلول
هد پرینتر میکروفلویدیک قابل تعویض تک-کاری مصرفی ساخته شده از الاستومر گرید پزشکی. هر کدام از آنها ظرفیت نگهداری تا سه well سلولی را دارند.
دوربین سه مگاپیکسلی با حساسیت بالا 1920 در 1080
نگهدارنده‌های اسلاید For 35 mm ø cell dish
For 50 mm ø cell dish
For microtiter plate (6 wells)
دقت حرکت 2 میکرومتر
نرم‌افزار Java – cross-platform compatible
رابط کاربری کنترل گیم‌پد(دسته بازی)

در حال حاضر هنوز اطلاعاتی در خصوص قیمت این دستگاه در دسترس نیست.

مدل سه بعدی بافت پرینت شده با سلول‌های سرطانی | عکس از Fluicell
مدل سه بعدی بافت پرینت شده با سلول‌های سرطانی | عکس از Fluicell

درباره‌ی ا. مختاری

همچنین ببینید

ساخت پهپاد با پرینتر سه بعدی Italdron

چطور با پرینتر سه بعدی یک پهپاد بسازیم؟ Italdron پاسخ می‌دهد

با یک پرینتر سه بعدی می‌توان پهپاد ساخت. مخصوصاً اگر پرینترهای سه بعدی Delta WASP در بین باشند و Italdron قصد داشته باشد تولید آنها را دچار تحول و دگرگونی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *