پودر A20X آلومینیوم برای پرینت سه بعدی فلزی

پودر A20X قوی‌ترین پودر آلومینیوم پرینت سه بعدی (ساخت افزودنی) است

پرینت سه بعدی فلزات نیازمند توسعه‌ی مواد به شکلی جدی است. حالا مشخص شده پودر آلومینیوم A20X قوی‌ترین پودر آلومینیومی ساخت افزودنی است.

شرکت Aeromet گزارش داده که آلیاژ اختصاصی و پتنت شده‌ی آنها به نام A20X برای کستینگ و ساخت افزودنی بنچمارک 500 مگاپاسکال MPa از دیدگاه (UTS (Ultimate Tensile Strength را پشت سر گذاشته و این یعنی پودر مورد بحث ما، قوی‌ترین پودر آلومینیوم تجاری و در دسترس برای ساخت افزودنی(پرینت سه بعدی) است. پودر A20X مناسب سازه‌های هوافضایی که نیازمند دوام و دقت هستند، می‌باشد.

به عنوان بخشی از پروژه‌ی تحقیقاتی جدید به نام HighSAP که دو کمپانی رولزرویس و Renishaw در آن دخیل بودند، قطعات گرمادیده و ساخته شده توسط پودر A20X امتیاز 511 MPa را دریافت کردند. در نتیجه، قطعات خواص قدرتی و خستگی بالایی را حتی در دماهای بیشتر بدست آوردند. Mike Bond، مدیر تکنولوژی مواد پیشرفته در Aeromet گفت:

از زمان آوردن آلیاژ A20X به بازار برای ساخت افزودنی از 5 سال گذشته، ما سازگاری فوق العاده‌ای برای کاربردهایی که نیاز به قدرت بسیار بالا و پیچیدگی در طراحی بودند، مشاهده کردیم. با همکاری با رولز رویس، رنیشاو و PSI، ما پارامترهای پروسسینگ که منجر به حصول نتایج رکورد-شکن شدند را بهینه کرده‌ایم، بدین ترتیب فرصت‌های جدید طراحی برای هوافضا و کاربردهای مهندسی پیشرفته آفریده شدند.

صنعت هوافضا یکی از اولین پذیرندگان پرینت سه بعدی بود و استفاده از آن به تاریخ 1989 بازمی‌گردد. این تکنولوژی بخصوص برای قطعات فلزی بشدت کاربرد دارد. چرا که ارزش را به نمونه‌سازی، کاربردهای ابزارسازی و همچنین تولید برای مصرف نهایی را می‌آورد. این پروژه‌ی تحقیقاتی مثالی عالی برای پیشرفت کمپانی‌هایی که متریال‌های بادوام‌تر و قوی‌تری که ظرفیت‌های گسترش یافته را ایجاد می‌کنند، است.

قطعات ساخته شده توسط شرکت Aeromet
قطعات ساخته شده توسط شرکت Aeromet

HighSAP توسط برنامه‌ی بهره‌برداری از تکنولوژی هوافضای ملی (NATEP) بریتانیا جمایت و پشتیبانی شد و همچنین آیرومت آن را رهبری کرد و رولز رویس و رنیشاو و متخصصان اتومیزاسیون PSI را با خود همراه کرد. نقاط قوت پودر A20X قدرت، میزان تحمل فرسودگی و دما است. برای مثال، گفته شده قطعاتی که از این آلیاژ ساخته شده‌اند دماهایی 50 درجه سانتی‌گراد بالاتر از حداکثر دمایی که آلیاژهای آلومینیومی کستینگ تحمل می‌کند را دوام می‌آورد.

به نظر می‌رسد همانطور که گزارش‌های نهاد Wohler’s نشان داده، توسعه‌ی مواد ساخت افزودنی در حال تسخیر کردن پرشتاب بازار است. بخصوص برای فلزات. حالا که فناوری‌های پرینت سه بعدی به تکامل نسبی رسیده‌اند، تمرکز بر روی توسعه‌ی مواد برای بخش‌ها و کاربردهای مختلف یک اولویت است.

منبع: 3DNatives

درباره‌ی ا. مختاری

همچنین ببینید

پرینتر سه بعدی پزشکی fluicell Biopixlar

معرفی پرینتر سه بعدی زیستی Biopixlar: یک بیوپرینتر با دقت بالا

پرینتر سه بعدی زیستی (زیست چاپگر سه بعدی) Biopixlar یک بیوپرینتر از شرکت Fluicell است که دقت و کیفیت بالا را در ساخت مدل‌های بافتی زیستی ارائه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *