یک دانشجو به خاطر ساخت یک اسلحه با پرینت سه بعدی به زندان رفت

یک دانشجوی 26 ساله از لندن به خاطر ساخت یک اسلحه به کمک پرینت سه بعدی به سه سال حبس محکوم شد.

قاضی دفاعیات این دانشجو را که ادعا می‌کرد این اسلحه برای یک پروژه‌ی دانشگاهی ساخته شده و مهمات آن را هم در یک پارک بصورت اتفاقی پیدا کرده است، قبول نکرد.

هشدار 3DRooz!

در صورتی که به هر دلیلی قصد ساخت یک اسلحه جهت هرگونه‌ی استفاده‌ی شخصی یا غیرشخصی، خطرناک یا بی‌خطر را داشته‌اید و به این مطلب برخورده‌اید، از شما درخواست می‌شود سریعاً تمامی فعالیت‌های خود را متوقف کرده و هرآنچه تابحال ساخته‌اید را نابود کنید.

تندای ماسور اولین فردی است که در بریتانیا به خاطر چنین جرمی محکوم می‌شود. او اوایل سال جاری به خاطر دو فقره ساخت اسلحه‌های ممنوعه و دو فقره مالکیت آنها، گناهکار شناخته شد.

وکیل ماسور او را فردی “منزوی” با اختلالات روانی معرفی می‌کند اما متقد است او رفتار پرخاشگرانه ندارد. او توضیح داد که ماسور از شیزوفرنی پارانوید رنج می‌برد و بصورت مرتب ماری جوانا استعمال می‌کند، که البته پلیس هم این مواد را در خانه‌اش کشف کرد.

این تفنگ پرینت سه بعدی شده در خانه‌ی ماسور توسط ماموران پلیس در طی یک عملیات کشف مواد مخدر در اکتبر 2017 پیدا شد. او ادعا کرد که قطعات برای یک پروژه‌ی دانشگاهی بوده و گلوله‌های مهمات را در یک پارک پیدا کرده است. اما قاضی Jeffrey Pegden QC به وی گفت:

تو اظهارنامه‌ی خود را ننوشته‌ای و هیچ قصد و نیتی برای تهیه‌ی تسلیحات نداشته‌ای.

در طول بازرسی دوم، ماسور اجزای سلاح گرم پرینت سه بعدی شده را از پنجره‌ی خود به بیرون پرتاب کرد.

متعلقات و السحه‌ی پرینت سه بعدی شده‌ی ماسور نابود شدند
متعلقات و السحه‌ی پرینت سه بعدی شده‌ی ماسور نابود شدند

پرینت سه بعدی اسلحه منجر به 3 سال حبس در زندان شد

Claire Holder از اداره‌ی پیگرد قانونی (Crown Prosecution Service) گفت:

ماسور ادعا کرد که سلاح‌های گرم در آپارتمانش برای یک پروژه‌ی دانشجویی ساخته شده بودند و ظرفیت شلیک لوله‌های مرگبار را نداشتند. با این حال، او از طراحی‌های سه بعدی موجود در اینترنت که مخصوصاً برای ساخت اسلحه‌ی دارای کارکرد بودند، استفاده کرده بود.

ساختن یا تملک یک اسلحه بدون مجوز، در انگلستان غیرقانونی است.

هولدر گفت:

این مورد اولین پیگیرد در نوع خود در انگلستان است و ما امیدواریم از آن به عنوان یک هشدار به کسانی که در نظر دارند اسلحه بسازند یا یکی را داشته باشند، استفاده کنیم.

ماسور ادعا کرد که او خبر نداشته این نوع اسلحه‌ها قابلیت شلیک هم دارند. اما تاریخچه‌ی اینترنتی وی نشان داد که او در حال جستجوی خان استیل برای ارتقای این سازه به یک اسلحه‌ی شلیک‌پذیر بوده است.

قاضی گفت انگیره‌ی ماسور “نامشخص” است ولی باور ندارد که از این اسلحه‌ها تنها برای تملک استفاده کند.

هولدر گفت:

مدارک نشان داد این در چندین تلاش مکرر قصد پرینت اسلحه را داشته است، که از نظر ما یعنی او قصد داشته یک اسلحه‌ی گرم عملیاتی بسازد.

در حال حاضر تمامی اجزای این سلاح نابود شده است.

درباره‌ی ا. مختاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *